05.10.2017

Europejski Dzień Kina Artystycznego w Kinach StudyjnychPolskie kina promują Europejski Dzień Kina Artystycznego!

 

Już 15 października w kinach art-house'owych na całym  kontynencie, w tym w polskich kinach niezależnych obchodzony jest Europejski Dzień Kina Artystycznego. W jego spocie promocyjnym znalazły się kadry z filmu „Twój Vincent”  Doroty Kobieli i Hugha Welchmana. Dziś prezentujemy oficjalny spot Europejskiego Dnia Kina Artystycznego 2017. Natomiast już 15 października ponad 60 kin w całej Polsce zaprezentuje specjalną propozycję dla widzów ceniących  wartościowe filmy polskie i europejskie.

 

W najbliższych dniach oficjalny spot projektu pojawi się na ekranach ponad 60 polskich kin, które przyłączyły się do wydarzenia. Każde z nich przygotowuje swój program, w niektórych obiektach znajdziemy jeden specjalny seans poświęcony polskiemu i europejskiemu kinu artystycznemu, w innych będzie to cały dzień projekcji i atrakcji dla widzów. Kina niezależne, zwane też tradycyjnymi, to miejsca, które są autorsko programowane i realizują misję upowszechniania kultury filmowej, pozostając w bliskim kontakcie ze swoimi widzami. Kinomani cenią te ośrodki za ich kameralny charakter, wartościowy repertuar i przystępne ceny biletów.

 

Europejski Dzień Kina Artystycznego ma udowodnić, że kina są żywymi publicznymi miejscami spotkań kulturowych i pełnią ważną funkcję społeczną. Skierujemy uwagę zarówno na kino jako formę przekazu artystycznego, jak i na kino jako obiekt, bez którego ten przekaz byłby niemożliwy. Chcemy  również pokazać, że ta funkcja kina w szczególny sposób wyróżnia kina studyjne.

Kina są ważną częścią krajobrazu kulturowego i wzbogacają społeczności - w miastach i na wsi. Gromadzą ludzi i dają im poczucie wspólnoty, niezależnie od wieku, pochodzenia, wykształcenia czy dochodu. Co roku ponad 100 milionów osób odwiedza kina arthousowe. Odgrywają one kluczową rolę w promowaniu różnorodności kulturowej i prezentowaniu młodych talentów. Kina studyjne i lokalne w Polsce to ponad 200 podmiotów na terenie całego kraju a ich widownia w 2016 r. przekroczyła 10 milionów widzów.

           

 

Organizatorami wydarzenia w Europie jest Międzynarodowe Stowarzyszenie Kin Art-house'owych (CICAE), przy wsparciu Europa Cinemas. W Polsce – Stowarzyszenie Kin Studyjnych, Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych (działająca przy FINA) oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Więcej informacji:

www.stowarzyszeniekin.pl ; www.kinastudyjne.pl

 

Oficjalna strona: www.artcinemaday.org

 

Organizatorzy:

CICAE - Międzynarodowe Stowarzyszenie Kin Art-house'owych  to sieć krajowych związków kin oraz kin niezależnych, festiwali filmowych, nie wyłączając przy tym dystrybutorów. Celem działania organizacji działającej od 1955 roku jest promowanie różnorodności kulturowej w kinach i na festiwalach filmowych, oraz wspieranie produkcji poprzez nakierowanie na inicjatywy kulturowe. CICAE pomaga w uzyskaniu wsparcia dla filmów artystycznych od organów rządowych i wspiera dystrybucję filmów z całego świata na cały świat.

 

Europa Cinemas to pierwsza sieć kinowa skupiająca się na europejskich filmach założona w 1992 roku w ramach programu Unii Europejskiej „Media”. Obecnie obejmuje 2,350 sal projekcyjnych w 977 kinach oraz zrzesza 596 miast w 42 krajach. Głównymi celami projektu jest nie tylko zwiększenie liczby filmów europejskich w ofercie kin czy promowanie różnorodności w repertuarze, ale również zbudowanie sieci kin, które będą prowadziły wspólne przedsięwzięcia na szczeblu krajowym i europejskim.

 

Polscy partnerzy projektu

 

Stowarzyszenie Kin Studyjnych - główny organizator wydarzenia w Polsce,  zrzesza podmioty prowadzące kina studyjne i lokalne, osoby zaangażowane w działalność tych kin oraz inne osoby realizujące cele stowarzyszenia, do których należy m.in.: współpraca z organizacjami  działającymi na rzecz kina i filmu artystycznego, promocja i upowszechnianie wiedzy o kinematografii artystycznej, niezależnej oraz alternatywnych gatunkach twórczości filmowej,  rozwój kultury filmowej i prowadzenie edukacji filmowej, czy też wspieranie rozwoju potencjału polskiego niezależnego przemysłu kinematograficznego, a w szczególności małych i średnich podmiotów.

 

Sieć Kin  Studyjnych i Lokalnych działająca przy Filmotece Narodowej – Instytucie Audiowizualnym

Działalność Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych ma na celu upowszechnianie kultury filmowej w szczególności poprzez rozpowszechnianie w kinach Sieci filmów o wysokich walorach artystycznych oraz podejmowanie działalności edukacyjnej adresowanej do młodej widowni kin. Strukturę Sieci tworzą kina, które zobowiązały się do realizowania programu SKSiL w umowach zawartych z operatorem Sieci - FINA, który w zamian wspiera finansowo działalność programową kin oraz ułatwia im dostęp do pożądanego – z punktu widzenia programu Sieci - repertuaru kinowego.

 

Polski Instytut Sztuki Filmowej

Polski Instytut Sztuki Filmowej powstał w 2005 roku na mocy uchwalonej przez parlament ustawy o kinematografii.

Do głównych zadań Instytutu należy wspieranie rozwoju polskiej kinematografii poprzez dofinansowanie realizacji projektów filmowych na wszystkich etapach: scenariusza, developmentu i produkcji filmu.  PISF wspiera również  promocję polskiej twórczości filmowej w kraju i za granicą. Współfinansuje organizację festiwali, przeglądów, retrospektyw, a także kampanie promocyjne najlepszych polskich filmów.

Instytut przeznacza znaczne środki na edukację i upowszechnianie kultury filmowej, oraz na modernizację infrastruktury kinowej, doskonalenie zawodowe filmowców i działalność Dyskusyjnych Klubów Filmowych.

 

Lista kin

 

Kino Muza

Poznań

PIONIER

Szczecin

OKF ILUZJA

Częstochowa

AMOK

Gliwice

KINO NOWE HORYZONTY

Wrocław

AGRAFKA

Kraków

KIKA

Kraków

ŚWIATOWID

Katowice

KINO POD BARANAMI

Kraków

Luna

Warszawa

Pasja, MDK

Radomsko

Światowid

Elbląg

Planet Cinema

Oświęcim

Fenix

Łowicz

ECK

Ełk

Renesans

Ryki

Echo

Jarocin

Muranów

Warszawa

Elektronik

Warszawa

Praha

Warszawa

Kino.Lab – (Kino Ujazdowski)

Warszawa

Rialto

Poznań

Pałacowe

Poznań

GCF

Gdynia

Muza

Włoszczowa

Kinoteatr Gwiazda

Wronki

Fenomen (WDK)

Kielce

Rejs

Słupsk

Iluzjon

Warszawa

Awangarda 2

Olsztyn

Komeda

Ostrów Wielkopolski

Charlie

Łódź

60 krzeseł

Gorzów Wielkopolski

Albatros (BCK)

Bytów

Bajka

Lublin

Sfinks

Kraków

Malta: Charlie & Monroe

Poznań

Kinokawiarnia Stacja Falenica

Warszawa

DCF

Wrocław

MOK "Centrum"

Zawiercie

KINO POD KOPUŁĄ

Gostyń

Kosmos

Katowice

Newa

Zielona Góra

Noteć

Chodzież

Mikro

Kraków

Centrum

Wadowice

Studio

Opole

Opolskie Kino Objazdowe

Opole

Forum

Bolesławiec

Moskwa

Kielce

Marzenie

Tarnów

Zawiercie

 

U-jazdowski

Warszawa

Bułgarska 19

Poznań

CKIS -DK Oskard

Konin

Kinodk –Dom Kultury

Kęty

artKino

Krosno

Kino Kadr/ Pałac Kultury Zagłębia

Dąbrowa Górnicza

Ars

Kraków

Ratusz

Zduńska Wola

 

 

 

Galeria