05.06.2020

Archiwum Kultury Filmowej


AKTUALNOŚCI Z ARCHIWUM KULTURY FILMOWEJ

 

Archiwum Kultury Filmowej, projekt realizowany przez Sieć Kin Studyjnych i Bibliotekę Filmoteki Narodowej–Instytutu Audiowizualnego, został uruchomiony. Napłynęły już do nas pierwsze deklaracje współpracy oraz pierwsze materiały. Rozpoczęliśmy prace  nad przygotowywaniem przykładowej prezentacji w oparciu o zbiory własne i przekazywane przez kina.

W zamierzeniu  to wirtualne archiwum będzie połączone z biblioteką cyfrową FINA, gdzie wszystkie prezentowane obiekty zostaną powiązane  tematyczne w grupy  i  starannie opisane.

W związku ze stanem pandemii w Polsce wstrzymujemy na razie prace związane z notacjami filmowymi. Natomiast uważamy, że jest to właśnie czas sprzyjający porządkowaniu starych dokumentów, w którym warto  skoncentrować się na wyszukiwaniu papierowych archiwaliów oraz na ich cyfryzacji. Prosimy zatem Państwa o przejrzenie archiwów w celu wyszukania ciekawych materiałów dokumentujących historię  i współczesność kin.  Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, interesują nas zdjęcia archiwalne samych budynków oraz imprez, wszelkie druki wydawane przez kina, wybrana dokumentacja aktowa, materiały prasowe, a także materiały z prywatnych zbiorów.

Jeśli z różnych względów nie będzie możliwe przekazanie nam oryginalnych obiektów, zwracamy się z prośbą o udostępnienie ich nam do zeskanowania albo o cyfryzację tych materiałów we własnym zakresie. Najlepszym formatem do archiwizacji jest zapisywanie plików w formacie TIFF.

Poniżej przypominamy dokładny wykaz kategorii materiałów, którymi jesteśmy zainteresowani.

1. Fotografie archiwalne dotyczące wyglądu samego kina, jak też wszelka dokumentacja w postaci zdjęć z imprez filmowych, spotkań i dyskusji.

2. Zdjęcia wykonane obecnie na potrzeby naszego projektu. To pakiet zdjęć, które prezentują widok kina zarówno z perspektywy jego wnętrza,  jak też z zewnątrz, czyli budynek, widownia, sala projekcyjna, kasa i hol.

3. Wszelkie druki wydawane przez kino, czyli pogramy, okolicznościowe broszury, afisze, plakaty, zaproszenia, bilety, pocztówki oraz inne.

4. Wybrana dokumentacja aktowa z przeszłości, którą możemy pokazać jako świadectwo funkcjonowania kin w okresie PRL-u , w latach 90. czy też w XXI wieku. Przykładowo są to regulaminy, plany widowni, raporty kasowe, korespondencja, np. ta  związana z zaproszeniem znanych twórców, która daje historyczną wiedzę o funkcjonowaniu kin od kuchni.

5. Materiały prasowe na temat kin, szczególnie wycinki z lokalnych czasopism.

6. Prywatne archiwa pracowników kin (dyplomy, legitymacje, zdjęcia), jak też widzów (zbiory biletów, notatniki z tytułami oglądanych filmów, zeszyty z wycinkami prasowymi).

Kontakt: Adam Wyżyński, Biblioteka FINA

mail: adam.wyzynski@fina.gov.pl, tel. 22 1824526

 

Galeria