Ida

IdaOpis

Polska 1962 r.

Anna jest w nowicjacie, jako sierota umieszczona w klasztorze pod opieką zakonnic. Matka przełożona namawia ją, by przed święceniami odwiedziła swoją ciotkę, jedyną żyjącą krewną.

Ciotka opowiada Annie o jej rodzicach i losach rodziny. Wyznaje jej, że Anna jest żydówką. Decydują pojechad do miejscowości Piaski, gdzie mieszkali dziadkowie i rodzice Anny jeszcze przed wojną. W czasie wojny rodzina była przechowywana przez polskich sąsiadów, ale Wanda podejrzewa, że zostali zabici przez sąsiada. Chce się dowiedzied dlaczego to zrobił i gdzie są ich ciała. W ich rodzinnym domu mieszka teraz syn tego sąsiada, Feliks. Utrzymuje on, że nie wie gdzie jest jego ojciec ale Wanda, sędzia w stalinowskich czasach za pomoc swoich metod wydobywa od niego informacje. Jego ojciec przeprowadził się do innego miasta oddalonego o 60km.

Kobiety decydują się tam jechad. W drodze do miasta biorą na stopa młodego chłopaka. Jest nim Lis, który jedzie grac koncert na urodzinach miasta.

Kobieta znajduje Szymona w szpitalu. Jest stary i chory. Pamięta żydowską rodzinę, matkę Anny, Różę. Anna jest do niej bardzo podobna. Odnajdują chorego sąsiada, Wanda przepytuje mężczyznę ale załamuje się przy pytaniu o małego chłopca imieniem Tadzio. Anna domyśla się że chodzi o chłopca ze zdjęcia i że jest on synem Wandy. Do hotelu przychodzi Feliks i zawiera umowę z Anną. Pokaże gdzie ich krewni są pochowani w zamian za odrzucenie roszczeo do domu i spokój dla ojca.

Anna przysłuchuję się jak zespół Lisa gra na potaocówce. Rodzi się namiastka uczucia pomiędzy młodymi.

Jednak Anna wraca do klasztoru, chod nie przyjmuje ślubów.

Wanda próbuje prowadzid swoje dotychczasowe życie jednak nadużywa alkoholu i wybiera destrukcyjny model kontaktów z mężczyznami. W koocu popełnia samobójstwo.

Anna przyjeżdża na pogrzeb Wandy. Spotyka znowu Lisa. Dobrze się czują razem i spędzają razem noc.

Lis sądzi, że Anna z nim zostanie, kiedyś się pobiorą będą mieli dzieci.

Ale Anna wychodzi rano. Opuszcza miasto, idzie drogą, swoją drogą ...

Zwiastun i galeria