Rejs
Opis

To byłby kolejny nudny rejs statku wycieczkowego po Wiśle, gdyby nie pomyłka kapitana, który pasażera bez biletu bierze za instruktora kulturalno-oświatowego. Kaowiec mimo woli, początkowo stremowany narzuconą rolą, stopniowo zaczyna się w niej coraz lepiej odnajdywać. Formuje radę rejsu i zmusza pasażerów do coraz bardziej groteskowej aktywności. Kolejne wydarzenia –  przygotowywanie występu na święto kapitana, próby wokalne i gimnastyczne, quiz na inteligencję - sprawiają, że wszyscy, na czele z upajającym się władzą kaowcem, zaczynają tracić poczucie rzeczywistości.

Utrzymana w groteskowym tonie eksperymentalna komedia satyryczna: akcję filmu stanowią improwizowane miniscenki, rejestrowane metodą paradokumentalną, rozgrywające się wśród pasażerów. Szkicowy scenariusz Janusza Głowackiego i Marka Piwowskiego, obsada złożona głównie z naturszczyków zachęconych niecodziennym anonsem („Poszukujemy ludzi do filmu. Niech przyjdzie każdy, kto umie śpiewać, grać albo robić cokolwiek”), rewelacyjny Stanisław Tym i duet Himilsbach i Maklakiewicz, groteska i surrealistyczne poczucie humoru złożyły się w efekcie na jedną z najoryginalniejszych polskich komedii.

Klasyka polskiej kinematografii, składająca się na cykl najlepszych i najważniejszych filmów prezentowanych wraz z uzupełniającymi je filmami dokumentalnymi.

KINOKLASYKA, to filmy, które stały się zapisem naszej historii i kultury, to wielkie ekranizacje, filmy ważne społecznie, jak i te, które stały się symbolami naszej popkultury.

Dziś, dzięki rekonstrukcji cyfrowej, zachwycają czystością obrazu i dźwięku, ukazując zamysł i wirtuozerię ich twórców

Zwiastun i galeria