Geograf przepił globus

Geograf globus propil
Opis

Wiktor jest z wykształcenia biologiem. Sytuacja finansowa zmusza go jednak do podjęcia pracy jako geograf, chociaż nie zna się na mapach, globusie ani kompasie. Wyjeżdża z rodziną do odległego Permu. Początki w szkole nie są łatwe. Uczniowie okazują się niesforni, a koledzy po fachu wyjątkowo niesympatyczni. Nie mówiąc już o kierownictwie placówki, z którym Wiktor szybko wchodzi w konflikt. Mężczyzna ukojenie znajduje jedynie w domu u boku córki i ukochanej żony. Ale nawet ten azyl okazuje się tymczasowy. Nieoczekiwanie kobieta jego życia informuje go bowiem, że żąda rozwodu.

Wiktor coraz bardziej popada we frustrację, nie mogąc poradzić sobie z poczuciem samotności i niezrozumieniem otoczenia. Patrząc w przyszłość, nie widzi nadziei na poprawę losu. Sytuacja zmienia się, kiedy w sąsiedztwie zjawia się jego stary kumpel. Ich regularne spotkania odbywają się w towarzystwie gościa honorowego – wódki. Zakrapiane imprezy powodują, że życie znów staje się kolorowe, a kobiety – piękniejsze. Wkrótce odmieniony nauczyciel zabiera klasę na szaloną wyprawę, której uwieńczeniem staje się spływ rwąca rzeką. Czy w ten sposób znajdzie przyjaciół w osobach zbuntowanych podopiecznych i naprawi stosunki z żoną?

Film z doborową obsadą, oparty na tragikomicznej powieści Aleksieja Iwanowa, na festiwalu Sputnik nad Polską zdobył przyznane jednogłośnie Grand Prix za równowagę między ostrą diagnozą społeczną współczesnej Rosji a miłością do bohaterów i pełnym wyrozumiałości, mądrym i humorystycznym podejściem do ich problemów.

Zwiastun i galeria