Pęknięcia w betonie

Risse im Beton
Opis

Ertan to mężczyzna, który pierwszą młodość ma już za sobą. Dużo biega. Pracuje przy remoncie w centrum kultury w Wiedniu. Wydaje się, że zna się na robocie. Jednak cokolwiek robi, na jego twarzy widać pewien charakterystyczny grymas – Ertan ma coś na sumieniu. Coś bardzo złego. Dlatego nie dziwi fakt, że zna kilka ciemnych figur z wiedeńskiego podziemia i bywa w miejscach, gdzie ci są panami życia i śmierci.

Szybko okazuje się, że Ertan ma za sobą dziesięcioletnią odsiadkę. Zabił człowieka. Bywa na wizytach u kuratora, gdzie zdaje sprawę ze swoich postępów w powrocie na łono społeczeństwa.

Nie przypadkiem znalazł pracę właśnie w tym centrum kultury. Szuka jak najczęstszego kontaktu z Mikailem, młodym-gniewnym, który w studiu nagraniowym, mieszczącym się w centrum, pracuje nad materiałem hip-hopowym. Ertan ma bardzo konkretny powód, by dotrzeć do Miki, który znalazł się na jego liście „spraw, które należy naprawić”. Mikail to jego syn, z którym – przez odsiadkę – zupełnie stracił kontakt. Dlatego gdy nadarza się okazja, by skomentować kawałki muzyczne Miki czy po prostu zapalić papierosa i zamienić dwa słowa – Ertan korzysta z wszystkich skrupulatnie.

Mikail próbuje sobie poradzić w drapieżnym świecie imigrantów wiedeńskich. Wybrał raczej niebezpieczną drogę, gdyż dealuje narkotykami, by zarobić pieniądze. Nie tylko na swoje zachcianki, gdyż – świadomy budżetu domowego – często wkłada pieniądze do portfela matki, by ta mogła zapłacić czynsz. Chce być samcem alfa: z kasą, znajomościami, karierą muzyczną, ładną dziewczyną u boku. Spełnia swe marzenia, lecz katastrofa wisi w powietrzu – Mika jest za mało wyrachowany i bystry, by z powodzeniem radzić sobie w światku przestępczym, co zazwyczaj szybko i boleśnie się mści. Innymi słowy, jest na najlepszej drodze, by pójść w niechlubne ślady ojca.

Gdy stanie się nieuniknione i czarne chmury przesłonią przyszłość Miki, ten zwróci się o pomoc do Ertana. Być może to pierwsza rozsądna decyzja w życiu młodego człowieka. I choć dramatyczne wydarzenia, które go do tego skłoniły, będą miały poważne konsekwencje, Mika w końcu obrał właściwy kurs ku dojrzałemu życiu. Wszak nigdy nie jest na to za późno.

Zwiastun i galeria