Feniks

Phoenix
Opis

Nagrodzony przez dziennikarzy i krytyków filmowych na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastián nagrodą FIPRESCI „Feniks” to poruszająca opowieść o odradzaniu się po czasach Zagłady. To kolejny film Christiana Petzolda, twórcy słynnej „Barbary”, który podejmuje trudny temat konsekwencji II wojny światowej.

        Nelly (Nina Hoss, ulubiona aktorka Petzolda), osadzona w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu, ma tylko jedno marzenie: chce, żeby czym prędzej wszystko wróciło do stanu sprzed wojny. Kiedy oszpecona i poważnie ranna opuszcza mury obozu, udaje się do Berlina, by tam w towarzystwie przyjaciół i rodziny odbudować utracone życie. Pierwszym krokiem na drodze do jego odzyskania jest operacja plastyczna twarzy. Ta kończy się sukcesem, ale zmienia kobietę nie do poznania.

        Ostatnią nadzieją na powrót do normalności jest w jej przekonaniu odnalezienie Johnny’ego (Ronald Zehrfeld, znany z „Barbary”), zaginionego w czasie wojny męża. Odkrywając kolejne poszlaki, mające zaprowadzić ją do ukochanego, Nelly odkrywa też mroczną tajemnicę. Prawdopodobnie to Johnny doniósł na nią nazistom, przyczyniając się do wtrącenia jej do obozu koncentracyjnego. Czy kobieta będzie w stanie zaakceptować jego haniebny czyn i żyć z mężem tak, jak przed wojną?

        Nelly to w filmie Petzolda tytułowy Feniks. Kobieta odradza się jak ptak z popiołów, próbując udowodnić sobie i innym, że nawet doświadczenie tak wielkiej traumy, jak wojna, nie jest w stanie odebrać jej radości z życia. Niemiecki reżyser po raz kolejny zadaje niewygodne pytania na temat historii swojej ojczyzny, postępowań dziadów i dziedzictwa ich czynów. W odróżnieniu od swoich kolegów po fachu swoją historię opowiada z perspektywy kobiety: silnej, ambitnej, wytrwałej i zdeterminowanej. „Feniks” to kolejny dowód na to, że nazwisko Petzolda jest gwarancją kina najwyższej klasy.