Bez granic

Bedone marz
Opis

Młody chłopak schronienie przed wojną znalazł na wraku statku w strefie przygranicznej. Żyje z dala od wojennej zawieruchy, nie uczestniczy w walkach, od nikogo nie zależy. Sam decyduje o rozkładzie dnia, sam też dba o własne utrzymanie. Dzięki połowowi ryb i skorupiaków pozyskuje towar, który wymienia na nieodległym bazarze na najbardziej potrzebne rzeczy.

Życie bohatera wydaje się zorganizowane i ułożone, dopóki na statku nie pojawi się intruz, roszczący sobie prawo do wraka. Przybysz mówi w innym języku. Uzbrojony w karabin wprowadza dyktaturę. Dzieli statek na pół, wytyczając nieprzekraczalną granicę. Na początku wydaje się, że pojednanie tej dwójki jest niemożliwe. Jednak kolejne okoliczności sprawiają, że bohaterowie będą musieli znaleźć porozumienie ponad barierą języka.

Jak przekonuje debiutujący w pełnym metrażu reżyser Amirhossein Asgari, „Bez granic” miał być filmem o filozofii wojny: o tym, w jaki sposób wpływa ona na zaburzenie społecznej relacji, kiedy pragnieniem zwaśnionych konfliktem ludzi jest życie w samotności.

 

Zwiastun i galeria