Aferim

Aferim
Opis

Rumuński kandydat do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny, który doceniło jury Berlinale, przyznając mu statuetką Srebrnego Niedźwiedzia za reżyserię. Radu Jude podzielił się nią z nagrodzoną ex aequo Małgorzatą Szumowską za „Body/Ciało”.

 

        Wołoszczyzna, 1835 rok. Dwóch jeźdźców przemierza jałowy krajobraz. To lokalny policjant Constandin i jego syn. Jeden ma na wszystko gotowy aforyzm, drugi prezentuje bardziej kontemplacyjny stosunek do świata. Szukają zbiegłego "cygańskiego niewolnika", który uciekł pewnemu szlachcicowi i podejrzany jest o kradzież. W podróży spotykają ludzi różnych narodowości i przekonań: Turków i Rosjan, Rumunów i Węgrów, chrześcijan i żydów. Wszyscy pielęgnują uprzedzenia i przesądy przekazywane z pokolenia na pokolenie. I nawet gdy ów zbieg zostaje odnaleziony, przygoda wcale się nie kończy…

 

        Wzbudzający uznanie krytyki i widzów „Aferim!” (tytuł w języku tureckim oznacza brawa) w odważny sposób pokazuje, na jakich fundamentach wyrosła współczesna Rumunia. Twórca jest wierny rzeczywistej historii. Wszelkie dialogi, które pojawiają się w jego filmie, pełne wyzwisk, uprzedzeń, nienawiści i „hejtu”, pochodzą z oryginalnych dokumentów pisanych przed laty.

Zwiastun i galeria