Poznajcie Harolda

Her er Harold
Opis

Przez ponad 40 lat Harold razem z żoną Mary prowadzi sklep z meblami. Jego wyznacznikami są jakość i solidność, a więc dokładnie odwrotnie – przynajmniej w rozumieniu Harolda – niż w sklepach sieci Ikea. Jeden z nich otwiera się właśnie w miejscowości, w której żyje bohater. Początkowo przekonany o tym, że meblowy potentat nie jest w stanie mu zagrozić, przeżywa gorzkie rozczarowanie. Kiedy zostanie bez swojej ukochanej żony, zubożały mężczyzna weźmie sprawy w swoje ręce. Nie mając nic do stracenie, zdecyduje się porwać samego założyciela Ikei. Jak można się domyślić, na drodze do realizacji jego planu stanie wiele przeciwności losu. Czy w wytwórcy mebli drzemie potencjał na bezwzględnego porywacza z bronią w ręku?

 

Film cenionego w Norwegii Gunnara Vikene uwodzi od pierwszych minut za sprawą głównego bohatera. Wcielający się w niego Bjørn Sundquist („Hansel i Gretel: Łowcy czarownic”) portretuje swojego bohatera jako nieporadnego, ale zawziętego i zdeterminowanego starszego pana, który nie cofnie się przed niczym, by pomścić swój nieodżałowany zakład meblowy.

 

Krytycy nie mają wątpliwości: „Poznajcie Harolda” jest jak skrzyżowanie „Porwania Michela Houellebecqa” z „Szefami i wrogami”, który uhonorowano dwoma nagrodami Amanda, norweskimi odpowiednikami Oscarów.

Zwiastun i galeria