Bracia

Bracia
Opis

Po sukcesach i nagrodach zdobytych na międzynarodowych festiwalach (m.in. Locarno, DOK Leipzig, Camerimage), film dokumentalny “Bracia” w reżyserii Wojciecha Staronia wchodzi do dystrybucji w kinach studyjnych i lokalnych w całej Polsce. Premiera filmu odbędzie się 8.04.2016 r.

Film “Bracia” to portret dwóch mężczyzn – z wyglądu bliźniaczo podobnych, ale skrajnie różnych pod względem charakteru. Bracia Alfons i Mieczysław Kułakowski spędzili razem całe życie – wspólnie stawili czoło sowieckiemu reżimowi, który odebrał im dzieciństwo, razem też przetrwali na Syberii, a teraz wspólnie spędzają czas: Alfons nadal maluje w plenerze i dba o kondycje fizyczną, Mieczysław (czasem niechętnie) towarzyszy bratu.

Reżyser, autor zdjęć i scenariusza, Wojciech Staroń tak opisuje bohaterów: „Mieczysław i Alfons są jak kosmos. W nich obu znajduję kompozycję życia. Na pierwszy plan wysuwa się niewątpliwie  Alfons. Jest ekstrawertyczny, ma w sobie rozmach, szaleństwo, coś ponadludzkiego. Widziałem, jak biega, staje na rękach, ćwiczy. Jego  kontrapunktem jest Mieczysław – był w cieniu, ale przez całe życie oddany Alfonsowi. Kartograf, robił mapy, razem jeździli na ekspedycje. Poznałem ich na początku lat dziewięćdziesiątych w Kazachstanie. Chodziliśmy razem po górach, było fantastycznie.”

W trakcie pracy nad filmem reżyser skupił się na teraźniejszości braci, w której można znaleźć ślady wspomnień wydarzeń z przeszłości – są to jednak tylko tropy, nic nie jest powiedziane wprost – tak, aby widz sam mógł dopowiedzieć sobie przeszłość bohaterów filmu. Wykorzystano też materiały archiwalne, należące do Mieczysława. Starszy brat filmował na taśmie 8 i 16 mm swoje ekspedycje, jak również życie prywatne.

Wojciech Staroń o powstawaniu „Braci”: “Ten film kręciłem rzeczywiście bardzo długo. To był mój najtrudniejszy projekt. Śledziłem kolejne odradzanie się bohaterów i zmaganie ze starością. Z drugiej strony, ja sam dojrzewałam do tego filmu - uczyłem się go, obserwowałem jak rośnie, zaczyna żyć swoim własnym życiem. Ten  film bazuje na czasie teraźniejszym: tu i teraz. Potencjał widzę w obrazie i kontemplacji chwili obecnej, w obserwacji życia, które się toczy przed kamerą”.

            Światowa premiera filmu odbyła się podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Locarno w sierpniu 2015 r. Film zdobył GRAND PRIX Tygodnia Krytyki Filmowej jako najlepszy film sekcji. Kolejne sukcesy na międzynarodowych festiwalach to m.in.: Nagroda Główna w konkursie na najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny na festiwalu DOK Leipzig oraz wyróżnienie na festiwalu Camerimage. Polska premiera filmu odbyła się podczas Warszawskiego Festiwalu Filmowego w październiku 2015 r.

            Od 8. kwietnia „Braci” będzie można zobaczyć na ekranach kin studyjnych i lokalnych w całej Polsce.