02.07.2014 -

LEGENDY MUZYKIBob Marley, Jim Morrison, Mick Jagger i Lou Reed – genialna muzyka
i niezwykłe osobowości w cyklu czterech muzycznych dokumentów.
„Legendy muzyki” to wakacyjne wydarzenie dla wszystkich, którzy kochają muzykę i nocne życie w mieście.

 

MARLEY

tytuł oryginalny: Marley

reż.: Kevin Macdonald

produkcja: USA

czas: 144 min.

 

Reżyser Kevin Macdonald i rodzina Marley połączyli siły, by stworzyć film o życiu, muzyce i globalnym fenomenie Boba Marleya. Marley to nie tylko duża dawka znakomitej zabawy i barwna podróż do świata radosnej muzyki, ale również pierwszy film autoryzowany przez rodzinę Marleya, w którym wykorzystano nigdy niepublikowane archiwalne materiały.

 

Film Kevina Macdonalda Marley to potężna dawka dobrej energii, ponad  dwugodzinna podróż do świata radości, muzyki, miłości i jedności ponad podziałami. Taki świat przez 36 lat swojego życia tworzył Bob Marley i zarażał nim miliony ludzi na wszystkich kontynentach. Z jego muzyką i ideami dorastają kolejne pokolenia. On sam ma miliony fanów Facebooku, a jego piosenki miliardy odtworzeń na YouTube.

 Kochał kobiety, futbol i marihuanę, ale jego największą miłością była muzyka – Bob Marley, najbardziej znany Jamajczyk na całym świecie, Król Reggae, nazywany prorokiem Rasta, żywa legenda.

 

Nieustająca sława Boba Marleya to fenomen, który wyniósł reggae do skali największych zjawisk muzyki pop. Album Legend składający się z najbardziej popularnych piosenek Marleya osiągnął jako jeden z 17 na świecie albumów muzycznych sprzedaż przewyższającą 10 milionów egzemplarzy. Magazyn „Billboard” umieścił go na drugim miejscu najdłużej utrzymujących się na topie albumów muzycznych. Każdego roku krążek sprzedaje się w ilości koło 250 000 egzemplarzy. Ilość fanów Boba Marleya rośnie z każdą sekundą. Tylko na Facebooku jest ich już ponad 62 miliony.

 

Idee, które głosił, wciąż są aktualne. Jego życie było swoistym manifestem politycznym, solidaryzującym ludzi na całym świecie. Dziś ta solidarność jest punktem odniesienia dla nowych pokoleń – jego wizerunek pojawia się wśród protestującej młodzieży zarówno na Bliskim Wschodzie, w Afryce czy demonstracjach „Occupy Wall Street”.

 

Zarówno dla wiernych fanów, jak i dla tych, którzy dopiero odkrywają fenomen Boba Marleya, jego życie wciąż pełne jest znaków zapytania. Szereg biografii, materiałów z koncertów i filmów dokumentalnych pokazuje historię jego twórczości, ale sam Marley wciąż jest tajemnicą.

 

Film Kevina Macdonalda, zrealizowany dzięki zaangażowaniu rodziny Marleya
i Shangri-La Entertainment, odpowiada na te pytania.

 

 

THE DOORS. HISTORIA NIEOPOWIEDZIANA

tytuł oryginalny: When You’re Strange

reż.: Tom DiCillo

produkcja: USA

czas: 88 min.Osobowość, która poruszyła miliony. Muzyka, w której jest dramatyzm, seks, poezja i tajemnica. The Doors. Historia nieopowiedziana to intrygujący portret Jima Morrisona i zapis narodzin kolejnych z sześciu przełomowych albumów The Doors, nagranych w ciągu zaledwie pięciu lat.

 

Elektryzujące występy na żywo i kulisy twórczej współpracy członków zespołu. Materiał utrzymany w nurcie cinéma vérité pokazuje skandalizujące momenty z życia Jima Morrisona, jego pragnienie sławy i ucieczki od ludzi, uzależnienie od narkotyków, huśtawki nastrojów, sukcesy i porażki. Wszystko to, w rytmie największych przebojów rockowych minionego stulecia.

 

*

 

Kluczem do mistycznej siły The Doors była charyzmatyczna osobowość wokalisty
i poety Jima Morrisona, odzianego w skórzane spodnie “Króla Jaszczura”, który przykuwał uwagę niczym szaman, wykorzystujący moc hipnozy.

 

Morrison, student Uniwersytetu Kalifornijskiego poznał klawiszowca, Ray'a Manzarka na plaży Venice Beach w Los Angeles w roku 1965. Kiedy Manzarek usłyszał kilka jego wierszy, natychmiast zaproponował mu, żeby stworzyli zespół; wokalista stworzył jego nazwę z otoczonych złą sławą, psychodelicznych wspomnień Aldousa Huxley'a, The Doors of  Perception.

 

Poezja Morrisona, niezmordowanie walcząca z cenzurą i przyjętymi konwencjami, zgłębiała kwestie fundamentalne, jak seks, przemoc, wolność i duchowość. Doprowadzał tym do szału przedstawicieli władzy, znosił szykany i aresztowania
i kroczył ścieżką przesady (by posłużyć się słynnym stwierdzeniem ulubionego poety Morrisona, Williama Blake'a) w stronę pałacu mądrości.

 

Do czasu swojej przedwczesnej śmierci w wieku 27 lat w roku 1971, Morrison zdążył odmienić oblicze muzyki rockowej za sprawą sześciu niesamowitych albumów
i szeregu spektakularnych występów na żywo. Wokalista został pochowany w Paryżu, a fani z całego świata regularnie organizują pielgrzymki na jego grób.

 

W roku 1978 pozostali członkowie zespołu – Ray Manzarek, gitarzysta Robby Krieger i perkusista John Densmore – połączyli siły ponownie, żeby nagrać ścieżkę dźwiękową do An American Prayer, zbioru recytacji wierszy Morrisona. Pozostaje on niedoścignionym wzorem frontmanów rockowych, a jego wokal, poezja
i skandalizujący tryb życia do dzisiaj inspirują artystów i fanów na całym świecie.

 

 

ROLLING STONES W BLASKU ŚWIATEŁ

tytuł oryginalny: Shine a Light
reż.: Martin Scorsese
produkcja: USA
czas: 122 min.

Martin Scorsese pokazuje Rolling Stonesów, jakich świat jeszcze nie widział. Kręcąc w słynnym Beacon Theater w Nowym Jorku jesienią 2006, reżyser zgromadził ekipę największych fachowców, aby uchwycić charyzmę legendarnego zespołu.

 

16 kamer, najlepsi operatorzy Hollywood, dbający o najmniejszy szczegół mistrz współczesnego kina, nieprzewidywalne gwiazdy rocka i eksplozja doskonałej muzyki. Rolling Stones w blasku świateł to film, który kipi energią.

Mick Jagger jako lider Rolling Stones to jeden z najsłynniejszych frontmanów
w historii rocka. Trudno nie docenić wkładu Rolling Stones w historię rock&rolla. Zespół, który powstał w Londynie w 1962 roku, wydobył wszystko, co najlepsze
z muzyki zespołów tworzących przed nim i stał się wzorem dla grup powstałych
w późniejszym okresie. Tylko nielicznym udało się osiągnąć tyle, co Stonesom. Prawdą jest, że przez lata trwania zespołu, Stonesi gościli w mediach nie tylko
z powodu wspaniałych widowisk estradowych, ale również z powodu: aresztowań, prowokacyjnych oświadczeń, rozwodów i afer. Mick Jagger stał się bez wątpienia  jedną z największych celebrity.

 

Każdy z albumów wydanych przez grupę we wczesnych latach twórczości – od The Rolling Stones z 1964 po Exile on Main Street z 1972 – jest kluczowy nie tylko dla zrozumienia muzyki tamtego okresu, ale także dla zrozumienia tej niezwykłej epoki.

Mick Jagger, gitarzyści - Keith Richards i Brian Jones, basista - Bill Wyman
i perkusista - Charlie Watts – stali się synonimem buntu lat sześdziesiątych. Takie piosenki, jak Satisfaction, Street Fighting Man, Sympathy for the Devil i Gimme Shelter uchwyciły wówczas panujące: brutalność, frustracje i chaos. Dla Rolling Stonesów lata sześćdziesiąte nie były czasem pokoju i miłości. Zespół uznawał panującą wtedy psychodelię i szeroko pojmowany utopizm za nazbyt zagmatwany
i wręcz śmieszny. Stonesi zawsze byli – i nadal są – zdecydowanymi pragmatykami. Wbrew wszelkim niezliczonym obietnicom, które niosły ze sobą lata sześćdziesiąte, Stonesi rozumieli, że „You Can’t Always Get What You Want. You Simply Want
to Let It Be? Why not Let It Bleed?”
Wraz z nadejściem lat 70’,  Stonesi rozpoczęli swój, trwający do dziś twórczy podbój świata, z którym nie może się równać żadne zjawisko związane z muzyką popularną.

 

„Czy to już ostatni raz?” - takie pytanie pojawia się przez ostatnie 40 lat, za każdym razem gdy Stonesi ruszają w trasę.

 

Zobaczyć grających na żywo Rolling Stonesów, to zobaczyć  zespół, który na scenie daje z siebie wszystko, tak jak gdyby miał to być ich ostatni występ.

 

 

BERLIN. LOU REED

tytuł oryginalny: Lou Reed's Berlin
reż.: Julian Schnabel
produkcja: USA/UK
czas: 85 min.

Legendarny wokalista, poeta, kompozytor i gitarzysta Lou Reed po 30 latach wystawia swoje wielkie widowisko. Opowieść o ciemnych stronach miłości.
O zazdrości. O wściekłości i o nienawiści. I w końcu o wielkiej stracie.

 

Pięć niepowtarzalnych koncertów, na które bilety rozeszły się w mgnieniu oka.
Lou Reed kreuje fascynujący i sugestywny świat, sprawia, że widownia staje się uczestnikiem wspaniałego spektaklu rozgrywającego się na ulicach podzielonego Berlina. Na scenie pojawią się znakomici artyści: Fernando Saunders, Antony Hegarty, Steve Hunter, Rob Wassermann, Rupert Christie i Sharon Jones, a także siedmioosobowa orkiestra i chór Brooklyn Youth Chorus.

 Lou Reed uznany za jednego z ojców punka, glam rocka i rocka alternatywnego. tworzył utwory szokujące, drażniące estetycznie.  Stał się ikoną pop-kultury. Grał przez ponad 50 lat. Największą sławę zdobył w późnych latách sześćdziesiątych z zespołem The Velvet Underground. Grupa zarządzana przez Andy'ego Warhola okazała się jedną z najbardziej wpływowych kapel w historii muzyki.

Do jego najbardziej znanych utworów należą m.in.: Walk on the Wild Side, Caroline Says, Satellite of Love, Perfect Day, Sweet Jane.

 

Wystąpił w kilku filmach, m.in. Screen Tests A. Warhola (1966), Permanent Record M. Silvera (1988).

 

Zmarł jesienią ubiegłego roku w wieku 71 lat.

Uczestniczące kina