27.06.2014 - 30.08.2014

Kino.Lato 2014 - Zielony Jazdów: Low - budget CinemaZielony Jazdów to letnia propozycja programu CSW Zamek Ujazdowski - letnie eko-weekendy: kino plenerowe, koncerty, warsztaty, wykłady, bio kuchnia. Wydarzenie odbywać się będzie w parku wokół Zamku Ujazdowskiego

Podczas letnich weekendów goście CSW będą mieli okazję brać udział w spotkaniach i dyskusjach przy stole, w specjalnym pawilonie do przygotowywania i spożywania posiłków, zaprojektowanym przez Rirkrit Tiravaniję – artystę tajskiego, jedną z głównych postaci na międzynarodowej scenie artystycznej, którego działalność nie skupia się wokół produkcji, a wokół kreowania sytuacji, współdziałania z grupą, tworzenia okazji do przełamywania barier społecznych i nawiązywania kontaktów.

 

Zielony Jazdów to także warsztaty koncepcyjne i realizacyjne,  tematyczne warsztaty slowfoodowe dla dzieci i dorosłych oparte o cotygodniowe pokazy z degustacją, promujące zdrową, regionalną i niemodyfikowaną żywność, pikniki dla najmłodszych, a także minimarket, na którym prezentowane będą produkty związane z tematyką spotkań.

 

Tegoroczna edycja projektu Zielony Jazdów odbędzie się pod hasłem "Zielony Rynek". Tematem przewodnim będą związki ekologii z ekonomią – poprzez specjalne warsztaty i spotkania organizatorzy chcą przybliżyć uczestnikom zagadnienie ekonomii ekologicznej i modeli gospodarczych odmiennych od dominującego. Inaugurację tegorocznej edycji projektu rozpocznie wernisaż wystawy "Slow Future" w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, która stanowić będzie swoistą ilustrację do tematów pojawiających się podczas Zielonego Jazdowa.

 

Nieodłącznym elementemZielonego Jazdowa, a zarazem kontynuacją tradycji Festiwalu KINO.LATO, będzie cykl projekcji filmowych na dziedzińcu zamku Ujazdowskiego.

Tegoroczny program będzie odbywał się pod hasłem LOW-BUDGET CINEMA. Główne zagadnienia wokół których kontrował się będzie program tegorocznych letnich pokazów filmowych na dziedzińcu CSW to relację między kinem jako przemysłem, a jakością artystyczną i życiem dzieła w świadomości widzów oraz pytania czy da się robić dobre filmy za małe pieniądze,  czy istnieje coś takiego jak niskobudżetowa estetyka i jak funkcjonuje w kinie?  Te tematy to jednak tylko pretekst, żeby w letnie weekendowe wieczory do Zamku wrócił duch pokazów midnight movies, kina kultowego, kina klasy B, przerażających horrorów z latającymi piraniami i postapokaliptycznych pojedynków z gangami motocyklowymi. Pokażemy jak niski budżet łączy się z nieograniczoną wyobraźnią, oraz jak za małe pieniądze zaczynali najwięksi - Cameron, Spielberg, Nolan czy Arronofsky.

Proponowane tytuły:

 

El Mariachi,reż. Robert Rodriguez, Meksyk/ USA 1992, 81'

Mad max, reż. George Miller, Australia 1979, 93'

Toksyczny Mściciel/ The Toxic Avenger, reż. Michael Herz, Lloyd Kaufman, USA 1984, 87'

Różowe flamingi/ Pink Flamingos, reż. John Waters , USA 1972, 108'

Głowa do wycierania/ Eraserhead, reż. David Lynch, USA 1978, 89'

Pepi, Luci, Bom i inne dziewczyny z dzielnicy/ Pepi, Luci, Bom y otras chicas del montón, reż. Pedro Almodóvar, Hiszpania 1980, 82'

Slacker, reż. Richard Linklater, USA 1991, 97'

Clerks - Sprzedawcy/ Clerks, reż. Kevin Smith, USA 1994, 92'

Rocky, reż. John G. Avildsen, USA 1976, 119'

Wejście smoka/ Enter The Dragon, reż. Robert Clouse, Hongkong/USA 1973, 98'

Świat Rogera Cormana/ Corman's World: Exploits of a Hollywood Rebel, USA 2011, 95'

Pirania II: Latający mordercy/ Piranha Part Two: The Spawning, reż. Ovidio G. Assonitis, James Cameron, Holandia/ USA/ Włochy 1981, 84'

Pi, reż. Darren Aronofsky, USA 1998, 85'

Samochody, które zjadły Paryż/ The Cars That Ate Paris, Peter Weir, Australia 1974, 84'

Noc żywych trupów/ Night of the Living Dead, reż. George A. Romero, USA 1968, 96'

The Blair Witch Project, reż. Daniel Myrick, Eduardo Sánchez, USA 1999, 86'

Uczestniczące kina