22.09.2017 -

Kino DzieciJuż jutro rusza Kino Dzieci
Kino Dzieci, czyli rodzinne święto filmowe, startuje już jutro w Warszawie, Wrocławiu i 18 miastach w Polsce. To początek dziewięciu dni pełnych festiwalowych wrażeń, wypełnionych seansami ponad 100 filmów, spotkaniami z twórcami i zaproszonymi gośćmi, zabawami i warsztatami. Zgodnie z festiwalowym hasłem nastała „Pora na ciekawość”.

Festiwal zagości w:
Kino Muranów i Kinoteka PKiN w Warszawie
Kino Nowe Horyzonty we Wrocławiu
Braniewskie Centrum Kultury
Kino Studyjne OKF Iluzja w Częstochowie
Kino Studyjne KADR w Dąbrowie Górniczej
Kino Światowid w Elblągu
Ełckie Centrum Kultury
Klub ŻAK w Gdańsku
KINO AMOK w Gliwicach
Kino Echo Jarocin
Kino Światowid w Katowicach
Kino Fenomen w Kielcach
Kino Pod Baranami w Krakowie
Centrum Kultury w Lublinie
Kino - Galeria Charlie w Łodzi
Kino Studyjne Awangarda 2 w Olsztynie
Kino Muza w Poznaniu
Kino Rejs w Słupsku
Miejski Klub im. Jana Kiepury w Sosnowcu
Klub Delta - filia Miejskiego Ośrodka Kultury w Szczecinie


RUSZAMY NA POSZUKIWANIA KWIATU PAPROCI
Główną część festiwalowego programu stanowi sekcja konkursowa, w której znalazło się osiem pełnometrażowych filmów dla młodych widzów walczących o nagrodę Kwiatu Paproci. Najlepszy film wybiorą trzy składy jurorskie (dziennikarzy, twórców oraz Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych) oraz ogólnopolska publiczność. Wybór nie będzie łatwy, bo w konkursowej selekcji znalazła się m.in. animowana „Superagentka” o perypetiach Agathe-Christine, rozgrywająca się w dalekiej Manili „Blanka” opowiadająca o potrzebie bliskości, czy zainspirowany średniowieczną historią i osnuty wokół tajemniczego listu „Storm. Opowieść o odwadze”.
WYBIERAMY ULUBIONEGO BOHATERA
Widzowie w Warszawie i Wrocławiu wybiorą również ulubionych bohaterów filmów krótkometrażowych. Sekcja „Krótkie historie” to 18 tytułów, w tym m.in. „Nie jestem myszką”– opowieść o nazywanej myszką małej Lucy, która podbiła festiwale od Zlina po Chicago, a także nagrodzone Oscarem „Pan Hublot” oraz „Niedźwiedzia opowieść

MAMY NOS W KSIĄŻKACH
To nowość w tegorocznym programie Kina Dzieci, w której zaprezentowane zostaną adaptacje książek, zarówno klasyka literatury dla dzieci, jak i nowości z księgarskich półek. Na ekranie zagoszczą znani i lubiani: Lasse i Maja z Biura Detektywistycznego, bohaterowie książek Astrid Lindgren, do tego Tsatsiki, Mama Mu, Albert Albertson oraz Basia (znana z książek Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak).
AHOJ! KINO CZESKIE
Od początku Kino Dzieci zagląda do innych krajów, by znaleźć najciekawsze filmowe opowieści. W tym roku festiwal przygląda się filmom, które powstały w Czechach. Na pokazach w Warszawie i Wrocławiu będzie można zobaczyć zarówno klasykę (np. niezapomnianego „Krecika”), jak i nowe produkcje (np. „Niedoparki”). Poza seansami w ramach sekcji znalazły się także warsztaty z języka czeskiego czy skarpetkowe warsztaty plastyczne, które poprowadzi reżyserka „Niedoparków” – Galina Miklínová.
PORA NA CIEKAWOŚĆ
Festiwalowy program to ponad 100 niezwykłych tytułów dla widzów w wieku 4-12 lat. Znalazły się w nim filmy aktorskie, animacje, produkcje krótko- i pełnometrażowe. To obrazy, które zdobyły już uznanie na międzynarodowych festiwalach, były oklaskiwane na całym świecie, oraz takie, które są premierami tytułów i dopiero zaczynają swoją przygodę wśród kinowych widzów. Festiwal Filmowy Kino Dzieci to okazja do tego, by poznać niezwykłe historie, posłuchać mądrych opowieści i bawić się z najbliższymi. Bo film to także spotkania, przygody i zabawa. Wystarczy przyjść do kina – właśnie zaczyna się „Pora na ciekawość”.